Budowa gitary

Witam w tym arcie spróbuję przybliżyć Wam budowę gitary. Zacznijmy od góry czyli od główki.

gitara

główka -spełnia niewątpliwie ważną funkcję estetyczną i dekoracyjną. Oprócz mniej lub bardziej wymyślnego kształtu to właśnie na niej dumnie wypisana jest nazwa firmy, która wyprodukowała Twoją gitarę. Poza tym to tutaj zamocowane są stroiki.

stroiki –  zwane również kluczykami, małe elementy mechaniczne, które składają się patrząc od góry z kołeczka i dziurki, zapewniających trzymanie strun. Z boku natomiast można dostrzec pokrętełko, obracające wcześniej wspomnianym kołeczkiem, co z kolei powoduje naciąganie lub luzowanie struny, a to sprawia, że ma ona wyższy lub niższy dźwięk lub w przypadkach ekstremalnych powoduje jej przeciągnięcie i zerwanie, co kończy się wizytą w sklepie muzycznym.

gryf – – na nim zamocowane są progi oraz zamieszczone pomocnicze kropki lub wzorki, najczęściej z masy perłowej, które ułatwiają orientowanie się w odnajdowaniu określonego progu.

progi – metalowe sztabki nabite na gryf, określają miejsca wydobywania dźwięków z gitary, każdy kolejny próg oznacza dźwięk wyższy od poprzedniego o pół tonu (lub półton). Progi numerujemy kolejno idąc od główki w stronę pudła rezonansowego, im dalej tym znajdują się one coraz bliżej siebie.

pudło rezonansowe – element wzmacniający, bez niego dźwięki wydobywane z gitary zostałyby łatwo zagłuszone przez przelatującego komara. W chwili szarpnięcia struny wierzch pudła wchodzi w drgania a dzięki temu, że ma dużą powierzchnię, muzyka jest głośna, tym głośniejsza im większy rozmiar pudła.

Skutkiem ubocznym istnienia pudła jest okazyjne obijanie go podczas transportu gitary przez niewprawnych gitarzystów. Efektem tego zdarzenia jest chwilowy strach ‚o Jezu moja gitara’, wynikający głównie z wydobycia się całkiem donośnego dźwięku, który jednak bierze się tylko z tego, że pudło rezonansowe tak go wzmacnia, a instrumentowi nic się wielkiego nie dzieje.

Wielu gitarzystom służy również do przyklejania różnego rodzaju naklejek, głównie serduszek WOŚP, jak również zbierania autografów przypadkowo spotkanych wirtuozów gitarowych.

otwór rezonansowy – to właśnie tędy najczęściej dostaje się do środka dźwięk, który następnie jest wzmacniany. Trochę rzadziej wpada tam również piórko (zwane inaczej kostą), wypuszczone z ręki muzyka, co powoduje konieczność wykonywania niezwykle śmiesznych i nerwowych ruchów gitarą w celu skłonienia go do wypadnięcia.

Tędy również gitarzyści zaglądają do środka gitary aby przyjrzeć się naklejce firmowej, przez otwór widoczna jest również końcówka metalowego pręta, który umieszczony jest wewnątrz gryfu a służy do jego naciągania, czego początkujący zdecydowanie robić nie powinien.

mostek – przyklejony jest do czoła pudła, na nim znajduje się poprzeczka, która stanowi punkt podparcia dla strun oraz małe kołeczki, które unieruchamiają końcówki strun. Poprzeczka najczęściej ułożona jest pod kątem a w niektórych gitarach podpórka pod każdą ze strun jest nieco inna.

struny – są źródłem dźwięku. Ich szarpanie powoduje niezwykle miłe doznania słuchowe i uśmiech na twarzy osoby trzymającej gitarę, nierzadko również osób znajdujących się w pobliżu.

Strun jest najczęściej sześć, trzy najgrubsze zwane są basowymi, a kolejne trzy cieńsze wiolinowymi.

Czy są jeszcze inne elementy? Pewnie tak, można by wchodzić w większe szczegóły ale myślę, że nie ma po co :-)

Gitarowe Koszulki

12 myśli na temat “Budowa gitary”

 1. mam wielką prośbę, proszę o wstawienie piosenki Bajmu (Beaty Kozidrak) – Rzeka marzeń, chodzi mi o dobre (sprawdzone) chwyty do tej piosenki i bicie (proszę o dokładne wyjaśnienie jak zagrać tą piosenkę ponieważ jestem początkująca a bardzo bym chciała się jej nauczyć…) byłabym też bardzo zadowolona gdyby został wstawiony filmik z graniem tego utworu. pozdrawiam i z góry dziękuję 😉

 2. cześć. widzę, że jesteś samoukiem – ja też. zaczęłam dosyć dawno, ale nie mogłam przed długi czas zabrać się do gitary, bo nie mam cierpliwości. jednak zamierzam wziąć się ostro do pracy. i tu moja prośba. mógłbyś podesłać mi strony, z których najlepiej będzie mi się uczyć? nic nie mogę znaleźć, nie wiem od czego mam zacząć. nawet nie wiem jak się gra. umiem raptem 4 akordy. kompletnie nie wiem o co chodzi z tym biciem i jak co mam zagrać. poomóż.

  jak możesz to pisz na mejla – 00inna00@wp.pl

 3. Magda, kazde prozby piszemy na forum,

  a co do ciebie Inna, to kozystaj z tej strony, jest tutaj parktyczie zawarte wszystko co na poczatek powinnas wiedziec, a potem zostaje pracowac i poprawiac sie w tym co juz umiesz, jesli nie myslisz zostac „zawodowym” grajkiem, to sama dojdziesz to wszystkiego, a jesli chcesz grac szybkie riffy na elektryku, grac w jakiejs kapeli, to zapisz sie do „DOBREJ” szkoly muzycznej.

 4. ja polecam wyciągnięcie kostki za pomocą długopisu i taśmy klejącej

 5. mozna i tak… ja przewracam gitare i potrzasam nia, i tez jest dobrze…
  ale z dlugopislem jeszcze nie robilem, i czas zajmuje na zrobienie tak prostej konstrukcji…;]

 6. Ej…A jak się czyta te nie kture literki te nudy jak to sie gra co.?/?
  Bo tego nie kumam jak dodają literki to która stronę mam pociągnąć hę co .???

 7. up^^

  moglbys/ moglabys sprzecyzowac swoje pytanie? bo raczej jest trudne do rozszyfrowania.;]

 8. dopiero się uczę, wszystko co umiem zawdzięczam tej stronie,i tak wiele rzeczy nie rozumiem nie wiem o co chodzi z tymi biciami ale bardzo dziękuję za stworzenie tej strony i pozdrawiam

 9. Potrzebuje chwyty do kolędy przybieżeli do betlejem. Dziękuje

 10. Mam zamiar już od jakiegoś czasu kupić sobie gitarę i nauczyć się grać. Widzę już, że z tej strony często i chętnie będę korzystać podczas samodzielnej nauki. Czy mógłbyś poradzić mi jaką gitarę wybrać na początek?
  Pisz na e-mail: mamnacbhaka@poczta.fm

 11. Witam nazywam się Kamil i mam 14 lat.Chce zostać zawodowym gitarzystą.I tu moje pytania:
  -Jak ćwiczyć?
  -Od czego zacząć?
  -Ile ćwiczyć dziennie( jestem w drugiej klasie gimnazjum a jeszcze będę musiał nadrabiać zaległości.Z matematyki)
  – Przez ile czasu ćwiczyć jako samouk?
  – Ile powinien przynajmniej umieć,aby pójść do szkoły muzycznej ?
  – W jakim iść kierunku aby,tym gitarzystą ( chodzi o gitarę elektryczną).Chodzi mi o etapy edukacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>