Czym jest bicie 4/4 i jak je stosować

Jak zapewne zauważyliście w opracowaniach piosenek, które znajdują się na tej stronie większość współczesnych piosenek opartych jest na biciu 4/4. Dziś spróbuję przybliżyć Wam na czym dokładnie polega bicie 4/4 i jakie są jego rodzaje. Będziecie dzięki temu mogli zacząć eksperymentować i grać w inny sposób, niż ten proponowany na stronie. Często będzie to sposób bliższy oryginału, zatem tym bardziej warto zapoznać się z poniższym tekstem.

Zacznę od wyjaśnienia tego, czym jest metrum, czy też bicie 4/4. Oznacza to ni mniej ni więcej niż to, że w każdym takcie, czyli podstawowej jednostce schematu rytmicznego, liczysz do czterech. Co to znaczy? Najlepiej zobacz na przykładach piosenek, które opisane są na stronie i spróbuj przy każdym chwycie policzyć do czterech.

Skoro to ćwiczenie masz już za sobą pora na następny krok. W każdym takcie policz do czterech jednocześnie uderzając w podłogę stopą, pozwoli Ci to na łatwiejsze złapanie rytmu. Jak zapewne zauważyłeś między kolejnymi uderzeniami stopy jest pauza. W tej pauzie licząc możesz dodać „i”. Od teraz zatem licz tak: raz i dwa i trzy i cztery i…

Jak to się ma do uderzeń gitary? Już spieszę tłumaczyć. Licząc w sposób opisany powyżej na każdą cyfrę przypada uderzenie w dół, zaś na „i” uderzenie w górę. Tak samo bowiem jak Twoja noga wybijając rytm podąża na przemian w górę i w dół tak samo dłoń wybijająca rytm na gitarze pokonuje taką samą drogę.

Nietrudno zauważyć, że przy metrum 4/4 w ciągu każdego taktu możemy wykonać maksymalnie osiem uderzeń, naprzemiennie w dół i w górę. By grane przez Ciebie piosenki miały odpowiednie brzmienie nie będziesz wykorzystywał wszystkich możliwości, czasami bowiem należy poruszać dłonią bez uderzania w struny.

Poniżej przedstawię Wam kilka możliwości bicia w rytmie 4/4

1. Tylko bicia w dół:

Licząc raz i dwa i trzy i cztery i wymawiając kolejne liczby uderzaj dłonią w dół, podnosząc nie dotykaj strun. To bardzo proste bicie, ale nie pozwala na rozróżnienie kolejnych taktów, także w większości piosenek nie brzmi dobrze.

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V   V   V   V

V – uderzenie w dół

2. Bicia naprzemienne:

Podobnie jak w poprzednim biciu licząc uderzaj dłonią w dół przy każdej wymawianej liczbie, ale dodaj do tego jeszcze uderzenia w górę, gdy ręka powraca do pozycji. W ciągu taktu będziesz miał zatem osiem uderzeń, o czym mówiłem we wcześniejszym fragmencie tekstu.

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V ^ V ^ V ^ V ^

^ – uderzenie w górę

Pora na wyeliminowanie części uderzeń:
W tym biciu pozbędziemy się jednego uderzenia:

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V   V ^ V ^ V ^

Teraz usuniemy dwa uderzenia:

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V ^ V   V ^ V 

Jeszcze kilka innych bić w systemie 4/4

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V ^ V ^   ^ V ^

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V ^ V ^ V ^   ^

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V ^   ^ V ^   ^

Na zakończenie bicie, którego używam najczęściej, a w opisach przedstawiam jako dół,dół-góra,góra-dół-góra. Zobaczcie jak wygląda na schemacie zgodnie z przyjętą w tym wpisie konwencją:

Liczenie: 1 i 2 i 3 i 4 i
Bicie:   V   V ^   ^ V ^

Oczywiście możliwości jest tu znacznie więcej i tylko od Was zależy jakie będą Wasze ulubione bicia.

Gitarowe Koszulki

13 myśli na temat “Czym jest bicie 4/4 i jak je stosować”

 1. Bardzo dziękuję za świetną notkę! Bardzo mi się przypadła, od dłuższego czasu szukałam wyjaśnienia bić. 😉

 2. Na tym to polega – na improwizacji. Ale mimo wszystko notka przydatna.

 3. Witam :)
  Właśnie szukałam takiej strony gdzie wszystko znajdę:) słuch mam, gitare córki(nietrafiony prezent) mam, teraz nic nie pozostałoo tylko się uczyć. Całe życie chciałam grać na gitarze,po 30-tce zaczynam naukę:) po pierwszym dniu palców nie czuję, ale się nie poddam:)

 4. nawet po 30 można 😉 ja zaczęłam 3 tygodnie temu i jak na słomiany zapał 19-latki to się trzymam jeszcze. Pani Marto paluszki boleć będą, ale krótko. Potem będą tak wymęczone, że juz czucia nie będzie 😉

 5. NO TO TERAZ WSZYSTKO ROZUMIEM, TA NOTKA POWINNA BYĆ WCZEŚNIEJ :) wkońcu kapuję:)

 6. a ostatniego bicia można użyć do jakich piosenek konkretnie? jakieś przykłady? 😀

 7. A może ktoś wie jakie jest bicie do piosenki titanum david guetta??

 8. Czemu nie było tego wcześnie ja jestem przed 60 i zacząłem się
  dopiero uczyć

 9. Panie Andrzeju, rzeczywiście szkoda ale nigdy nie jest za późno! 😀 już młodszy pan nie będzie, a wnukom można zaszczepić pasję do gitary :)

 10. Witam, zaczynam naukę gry na gitarze mając 35 lat. Jest ogromna droga przede mną. Mam rozklekotaną gitarę i wcale nie słomiany zapał 😉 Muszę się wiele nauczyć jeszcze. A może małe wyzwanie? Że do końca roku będę już grać :) Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>