Dookoła kapodastera

autorem wpisu jest GitarowyCzłowiek

Dziś przedstawię wam czym jest kapodaster, do czego służy i jak go poprawnie używać, a także jakie są typy kapodastrów.

Kapodaster (kapo) jest to przyrząd, który skraca menzurę strun (czynna długość strun, odległość między siodełkiem, a mostkiem) w wyniku czego nasza gitara stroi o pół tonu niżej w zależności od tego na którym progu zamocujemy nasz kapo.

Kapo jest bardzo często używany gdy chcemy zagrać jakiś utwór amerykański/angielski w dużej mierze na chwytach podstawowych (A,E,a,G itd.)

Jak go poprawnie używać? No właśnie . . . Po pierwsze używamy kapodastera dedykowanego do naszego rodzaju gitary – do gitary klasycznej kapo z przeznaczeniem na klasyczną, a do gitary akustycznej kapo z przeznaczeniem na akustyczną. Po drugie kapo montujemy na progu a nie na listewce oddzielającej jeden próg od drugiego (widziałem już takie przypadki). Po trzecie kupujcie kapodastery, które mają docisk strun i podstrunnicy zabezpieczony gumą, ponieważ bez tego możecie porysować sobie podstrunnice.

Wyróżniamy 3 główne typy kapo:
• Do gitary klasycznej
• Do gitary akustycznej
• Do gitary elektrycznej

Ja osobiście polecam kupić kapodaster w granicach 20 – 40 zł. Za tą kwotę otrzymacie dobry kapo, który ma docisk strun i podstrunnicy zabezpieczony gumą, estetycznie wygląda i niekiedy ma regulowaną siłę docisku. Według mnie głupotą jest kupowanie kapo w granicach 50-100 zł. Poza tym, że te kapodastery ładniej wyglądają to niczym innym się nie różnią no chyba, że nie grasz już tylko w domu, na działce czy przy ogniskach/wycieczkach, a na scenie.

8d8e9fbdd787dc05gen

Gitarowe Koszulki

5 myśli na temat “Dookoła kapodastera”

 1. Więcej piosenek proszę 😉 i coś koniecznie o szarpaniu.

 2. Witam. Chciałam zagrać na gitarze utwór „Biały miś” lecz jest nam akord F dur a ja nie umiem go grać. Ten utwór zawiera również akordy a moll i d moll. Czy zakładając kapo i grając akord a moll zmieni się brzmienie?

 3. Wiktorio tak zmieni się, będzie wyżej. Co do akordu F dur… grasz go pewnie z palcem wskazującym na pierwszym progu. Polecam złapać go w ten sposób:
  -Pierwszy palec naciska dwie najcieńsze struny e i H na pierwszym progu
  -Drugi palec struna wyżej czyli G na drugim progu
  – trzeci palec struna wyżej czyli D na trzecim progu

  Ja gram tylko w ten sposób F dur w pierwszej pozycji choć umiem też normalnie. A jeśli masz problem z łapaniem chwytów to zainteresuj się czy nie masz zbyt wysoko strun :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>