Jak wymienić struny w gitarze?

Pęknięta struna może zdarzyć się każdemu. Niedawno ten pech trafił na mnie. W trakcie strojenia pękła mi najcieńsza struna. Jako, że były to druty fabryczne stwierdziłem, że kupię cały komplet i wymienię. W końcu jak szaleć, to na całego. Za komplet firmy CJ Martin & Co. zapłaciłem nieco ponad 20 złotych, także nie jest to żadna fortuna.

No dobrze, to skoro mamy struny trzeba je jakoś zamontować na gitarze zamiast obecnych. Najłatwiej będzie to opisać w punktach. Zacznijmy więc od początku.

1. Luzowanie naciągu strun.
Kręcimy kluczami żeby struny przestały być napięte. Prosto, łatwo i przyjemnie. Ten etap nie sprawi nikomu problemów.

2. Wyjęcie kołków.
Wyjmujemy kołki, które przytrzymują struny. Zdarza się, że stawiają one zbyt duży opór i nie da się ich łatwo wyciągnąć. Czytałem w różnych miejscach internetu o specjalnych narzędziach służących do pomocy. Ja jednak wpadłem na coś innego. Otwieracz do konserw scyzoryka amerykańskich żołnierzy idealnie się do tego nadaje, co ilustruje poniższe zdjęcie:

3. Usunięcie strun z kołeczków przy stroikach
Skoro już wyjęliśmy jeden koniec struny pora pozbyć się drugiego. Wystarczy jeszcze bardziej rozkręcić klucze i wyciągnąć strunę. To również nie sprawi żadnych problemów.

4. Umocowanie nowych strun do mostka
Kołeczek który wyciągnęliśmy w punkcie drugim teraz trzeba włożyć z powrotem, wraz z nową struną. Na zdjęciu wygląda to mniej więcej tak:

5. Nakręcenie strun.
Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne zajęcie w trakcie całego procesu wymiany strun. Musimy nie tylko przyciąć struny do właściwej długości, ale też nakręcić je tak, by zwoje na siebie nie nachodziły. Jeśli chodzi o długość, to ja pozostawiałem około trzech centymetrów zapasu na zwoje, resztę obcinałem. Warto też pamiętać, żeby nakręcać struny we właściwą stronę, czyli tak, by napięta struna szła po wewnętrznej stronie kołeczka stroika.

Gdy już nakręcimy ostatnią strunę pozostanie nam tylko nastroić gitarę i liczyć, że nowe struny nie będą chciały się zrywać.

Gitarowe Koszulki

4 myśli na temat “Jak wymienić struny w gitarze?”

  1. powinienes uwzglednic ze struny wymieniamy pojedynczo a nie wszystkie naraz rozkrecamy

  2. Moim zdaniem to rzecz gustu. Gitara musiałaby być naprawdę kiepskiej jakości, by się rozsypała, czy wykrzywiła w trakcie wymiany strun. Ja rozkręcałem wszystkie jednocześnie i czeski wynalazek gitaropodobny, który posiadam wyszedł z tego bez szwanku.

  3. Wymieniając struny pojedynczo, możemy nowo założoną strunę nastroić wg sąsiedniej, nie trzeba korzystać ze stroików, a jedynie posiadać odrobinę słuchu lub wykorzystać efekt rezonansu. Właśnie dlatego wygodniej jest wymieniać struny po jednej, zamiast rozkręcać wszystkie od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>