Wstęp do nut

Początkujący gitarzyści zazwyczaj grają wykorzystując tabulatury i już na wstępie odrzucają grę z nut. Sam na początku myślałem, że do niczego mi się nie przydadzą no bo przecież mamy taby 😉 W tej chwili jednak z nut czyta mi się lepiej i dokładniej niż z tabów. Nuty przydadzą się w każdej sytuacji – przykład z własnego doświadczenia: jako początkujący nie miałem za bardzo co grać jednak chciałem coś ćwiczyć więc dostałem się do szkoły muzycznej XD Tam opanowałem nuty w ciągu dwóch tygodni (!) Niestety trzeba też trochę się nauczyć na pamięć. Nazwy dźwięków na pierwszych trzech progach to podstawa. Ale może najpierw zacznijmy od występujących dźwięków. Przypomnijmy sobie ze szkoły podstawowej najprostszą gamę C-dur:

c d e f g a h c

Więc mamy tutaj 8 dźwięków podstawowych. No i logicznie patrząc dźwięki po ostatnim c powtarzają się:

c d e f g a h c d e f g a h c d e f g a h c

Mamy dźwięki niższe i wyższe. Pogrubione dźwięki to oryginalne dźwięki gamy C-dur znane również pod nazwą do re mi fa sol la si do. Dźwięki po lewej to te same dźwięki co w pogrubionej gamie jednak są niższe. I logicznie dźwięki po prawej są wyższe. To są podstawowe dźwięki.Teraz dodajmy do nich półtony

Półton to dźwięk miedzy dwoma całymi tonami

Półtony zapisujemy stawiając przed dźwiękiem znak krzyżyka #. Półtony nazywamy dodając końcówkę -is np. fis cis dis. Dźwięki obniżamy stawiając przed dźwiękiem znak bemol: b.

Zapoznajmy się więc z nutami:

Nuty 1

UWAGA!!! Przykłady oraz lekcje na temat nut tworzę w programie TuxGuitar.

Przykład półtonu w tym wypadku dźwięku a

Krzyzyk

Jak zapewne wiesz nuty dzielą się na całe nuty, półnuty, ćwierćnuty, ósemki itd. Przykładowo w metrum 4/4 (cztery czwarte) całą nutę gramy tylko raz i ciągniemy jej dźwięk aż do końca (4/4 liczymy raz-dwa-trzy-cztery czyli dźwięk kończy się na „cztery”). Ale półnuta to już dwa dźwięki w tym metrum czyli gramy je przy liczeniu „raz” i „trzy”. I idąc tym sposobem ćwierćnuty to 4 dźwięki a ósemki to 8 dźwięków.

Gitarowe Koszulki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>